ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 21-ին ընդունել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն Ինգեբորգ Սոլրուն Գիսլադոտիրին:
Արա Բաբլոյանը շնորհավորել է տիկին Գիսլադոտիրին  ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի տնօրենի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթել առաքելության իրականացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը արժեւորել է ԵԱՀԿ ջանքերը տարածաշրջանում անվտանգություն եւ կայունություն հաստատելու գործում:
Խորհրդարանի նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը՝ որպես գործուն եւ միակ ձեւաչափ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ անդամ երկրներում ընտրությունների ընթացքում ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ կողմից անաչառ դիտորդական առաքելությունների իրականացումը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Ընտրական օրենսգրքի մշակման եւ ընտրությունների որակի բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքում Հայաստանը մշտապես համագործակցել է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի հետ: Նա շնորհակալություն է հայտնել միջազգային կառույցներին Հայաստանում ընտրական համակարգի բարեփոխմանը նպաստելու համար: ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի զեկույցին, որով ընտրությունները գնահատվել են որպես լավ կազմակերպված:
Արա Բաբլոյանը խոսել է նաեւ մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդող գործընթացի, այս գումարման խորհրդարանում կանանց եւ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածության, ընդդիմության իրավունքների ավելացման մասին:
Ինգեբորգ Սոլրուն Գիսլադոտիրը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է իր ղեկավարած կառույցի համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Տիկին Գիսլադոտիրն անդրադարձել է Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության կողմից տրված գնահատականին եւ ընդգծել մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ կատարվող քայլերի կարեւորությունը:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի տնօրենն անդրադարձել է նաեւ խորհրդարանում կանանց ներգրավվածությանն առնչվող հարցերին, կիսանախագահականից խորհրդարանական կառավարման մոդելին անցմանը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացման ուղղությամբ կատարվող քայլերին:
Ինգեբորգ Սոլրուն Գիսլադոտիրը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանը նպաստելու համար:

On November 21, the RA NA President Ara Babloyan received the OSCE/ODIHR Director Ingibjörg Sólrún Gísladóttir.
Ara Babloyan congratulated Mrs Gísladóttir on assuming the post of the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR)) and wished her success in the implementation of the mission.
The RA NA President evaluated the efforts of the OSCE in establishing security and stability in the region.
In the word of the President of the Parliament, Armenia highlights the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the NK conflict settlement as a functional and only format.
The RA NA President highlighted the implementation of the unbiased observations missions by the OSCE PA and OSCE ODIHR during the elections in the OSCE member countries.
Ara Babloyan noted that during the works directed to the elaboration of the Electoral Code and the rise of the quality of the elections Armenia always cooperated with the Venice Commission and the OSCE/ODIHR. He thanked the international structures for contributing to the improvement of the electoral system in Armenia. The RA NA President touched upon the OSCE/ODIHR report on the parliamentary elections, by which the elections had been well organized.
Ara Babloyan also talked about the process following the constitutional reforms in our country, the representation of women and national minorities in the parliament of this convocation and the increase of the opposition rights.
Thanking for the reception, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir emphasized the cooperation of the organization led by her with Armenia. Mrs Gísladóttir referred to the assessment given by the OSCE/ODIHR Observation Mission during the parliamentary elections in Armenia and stressed the importance of the steps being taken in the development of democracy in our country.
The OSCE/ODIHR Director also touched upon the issues relating to the women's involvement in the parliament, the transition  to the model of the parliamentary government from the semi-presidential one and the steps being taken in the development of the protection of human rights.
Ingibjörg Sólrún Gísladóttir expressed readiness to continue the cooperation with Armenia for promoting the development of democracy in our country.